proDiscgolf.cz>Přehled článků> Discgolf tady a tam...

Discgolf tady a tam...

19. Březen 2015

Čím to, že někde discgolf zažívá boom a někde ne? V čem je zakopaný pes, kde je jádro pudla? 

Podle záznamů na discgolf.cz je u nás discgolf už od roku razdva (2003). Možná ještě déle. Čím to je, že 8 let spíše stagnoval, než rostl, a najednou zažívá rozmach rychlejší, než je Simonovo FDčko?

Spolu s DiscGolfParkem pomalu rozšiřujeme na Slovensko, kde vidíme stejný problém, jaký byl i u nás. Discgolf tam hraje jen minimum opravdových discgolfistů (spočítali bychom je na prstech jedné ruky). Značná většina jsou hráči ultimate frisbee, v některých případech odrostlí hráči ultimate frisbee.

Čím to je? 

Odpověď je jednoduchá - hřiště a turnaje. Pevných hřišť je málo, ale o to teď nejde. I na turnajích, které už na Slovensku mají velkou tradici, se hrají hřiště, která prostě nemohou nalákat nováčky, plné jamek, které baví jenom pokročilé (ty, kteří už umí házet alespoň tím frisbeečkem). Je to tak, komunitu opravdu rozvíjí krátké turnaje a krátká hřiště.

Jedině tak se nabalí tolik potřební "opravdoví discgolfisti", kteří budou mít discgolf jako "primární sport" a nebude pro ně jen doplňkem k ultimate. Pak tam zažije discgolf stejný boom, jako právě teď zažívá v ČR a časem i v ČR bude takový, jako je ve Finsku. Co víc si ještě přát?

Filozoficko-demografická vsuvka:

Vidím jakousi spojitost mezi discgolfem a zeměmi, kde je vysoká kvalita života. Norsko, Austrálie, Nový Zéland, Nizozemsko, Kanada, Švédsko, Německo, Japonsko, Švýcarsko, Finsko, Belgie, Dánsko... 

Česká Republika na špičku sice nepatří, ale třeba to v našem (a slovenském) případě bude fungovat naopak. Nejdřív discgolf, potom kvalita.

Kryštof Novák

 

Nejsme vševědoucí, takže otázkou zůstává, je to opravdu takhle? Co si o celé problematice myslíte vy? 


Table 'prodiscgolfcz1.stats_cookies' doesn't exist