proDiscgolf.cz>Přehled článků> FAQ k Mistrovství ČR v Jamkové hře

FAQ k Mistrovství ČR v Jamkové hře

3. Duben 2019

Kdy se turnaj koná? Kde bude registrace? Jak to bude probíhat? A co je to vlastně ta jamkovka? A MČR? Všechny otázky vám zodpovíme v tomhle článku!

Pro letošní rok jsme si pro vás ve spolupráci s Českou asociaci díscgolfu připravili novinku - Mistrovství České republiky v jamkové hře! Jedná se o (pro Čechy) nový a nekonvenční formát hry, který dost maže rozdíly mezi zkušenými a méně zkušenými hráči. Vyhrát tak může úplně kdokoli.

Kdy a kde se turnaj koná?

Jedná se o víkendový turnaj, který proběhne 10. až 12. května na standardním layoutu DiscGolfParku Budišov nad Budišovkou. V pátek je trénink, slavnostní zahájení a players meeting, v sobotu skupinová fáze a v neděli play-off a doprovodný turnaj pro vyřazené hráče.

Kde a kdy bude registrace?

Registrace bude probíhat od 20.00 4. dubna 2019 na webu discgolfmetrix.com a nebude rozdělena do fází. Jediným specifikem je to, že každá kategorie bude mít přiřazený počet hráčů, kteří mohou soutěžit:

MPO - 64 míst (16 skupin)
MP40 - 16 míst (4 skupiny)
FPO - 8 míst (2 skupiny)
MJ18 - 8 míst (2 skupiny)

Celkem to dělá 96 míst. Startovné je 500 Kč a obsahuje drobný hráčský balíček a hlavně skvělý zážitek na mistrovském turnaji, který u nás nemá obdoby.

Jak bude turnaj probíhat?

Přihlášení hráči budou rozdělení dle kategorií a ratingu (nečlenům PDGA rating přiřadíme dle jejich výkonnosti) do skupin tak, aby jednotlivé skupiny byly vyrovnané a vše bylo co nejspravedlivější.

V sobotu pak proběhne skupinová fáze, kdy každý hráč s každým dalším hráčem ve skupině odehraje jeden zápas jamkové hry (9 jamek). V sobotu večer se pak vyhodnotí nejlepší hráči, kteří postoupí do nedělní play-off. V MPO to bude vždy vítěz skupiny, v ostatních kategoriích první dva ve skupině.

V neděli pak proběhnou vyřazovací boje, v méně početných kategoriích (MJ18 a FPO) jen semifinále a finále (případně boj o 3. místo), v MP40 čtvrtfinále, semifinále a finále (případně boj o 3. místo) a v MPO osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále (případně boj o 3. místo). Zápasy budou probíhat zároveň, ale finále MPO bude zlatým hřebem turnaje, kdy už žádný jiný zápas probíhat nebude.

Co když nepostoupím ze skupiny? Pětikilo v čudu za jednodenní turnaj?

Ne, nebojte. Na nedělní dopoledne jsme si pro nepostoupivší hráče připravili turnaj v jamkovce dvojic. Dvojice budou náhodně rozlosované v sobotu večer, v neděli se budou hrát dvě devítijamková kola a bude vymalováno. Nuda to stoprocentně nebude!

Co je to ta vaše jamkovka?

Je to alternativní způsob hry discgolfu. Hráči si v jamkovce nepočítají celkové skóre, ale bojují jeden proti jednomu na jednotlivých jamkách. Pokud hráč A zahraje na 1. jamce 3 a hráč B na ní zahraje 4, dostává hráč A jeden bod (zkrátka o jeden vede). Pokud na 2. jamce zahraje hráč B 2 hody a hráč A 9 hodů, skóre se vyrovnává a oba hráči mají po jednom bodu (každý vyhrál jednu jamku). Takto pokračují po celém hřišti - v případě MČR na 9 určených jamkách hřiště.

Hráč, který nasbírá celkově více bodů se stává vítězem zápasu. Díky tomu, že můžete vítěz odskočit na každé jamce maximálně o hod se dost silně mažou rozdíly mezi pokročilými a méně zkušenými hráči. Vyhrát tak může opravdu kdokoli a discgolf dostává úplně nový rozměr. Najednou nehrajete proti hřišti, ale proti soupeři, musíte více taktizovat, reagovat na to jak hraje ten druhý a podobně.

Co znamená MČR?

Tahle je jednoduchá, je to Mistrovství České republiky.

 


Column 'id' cannot be null