proDiscgolf.cz>Přehled článků> Kráska a Zvíře v jednom, to je Kmochův Ostrov

Kráska a Zvíře v jednom, to je Kmochův Ostrov

30. Červenec 2014

Ještě jsme nebyli na hřišti, které by se člověku tak líbilo, a zároveň ho děsilo ve stejném stylu, jako DiscGolfPark Kmochův Ostrov v Kolíně. Turnaj na něm nemohl být nezajímavý, to každý ví.

V pátek před obědem náš tým vyrazil do Kolína, Přema, Kryštof a Kuba Knápek. Úkol zněl jasně, naučit místní hráče co nejvíce během Akademie, a pak všem ukázat, jak se to používá v praxi na turnaji. Titul si přišlo vysloužit hned 9 hráčů, někteří pokročilejší, jiní zase méně. Rozdělili jsme je do dvou skupin a driving backhandem mohl začít. Rozdali jsme několik titulů DX, ale pak taky tři tituly Champion klukům z Jindřichova Hradce. Dělají neskutečné pokroky!

Sobotní turnaj měl trochu posunutý harmonogram, aby lépe navazovaly spoje z Moravy (když velká část hráčů byla právě z těchto končin České republiky). Nicméně v 10:10 se 40 hráčů muselo začít soustředit, donutil je k tomu výkřik „VÝÝHOZ“. Naplnily se bohužel jen kategorie Open a Women, zato ale byly pořádně napráskané. Kryštof Novák se dostal do vedení už po prvním kole, díky solidním 24 hodům. Těsně za něj se zařadil jeho bratr Přemysl, polomístňák Ondra Kyjonka, místní náčelník Jirka Remler a local pro Ivo Hrišo.

Kolínské hřiště není vůbec jednoduché, první jamka má něco přes 50 metrů a je stočená lehce doleva. Házím na ní R-Pro Pig buď rovně, nebo lehkým hyzerem. Můžu se na něj spolehnout, že půjde vždy doleva. Jamka druhá je hlavně o psychice. Opět asi 50 metrů, tentokrát rovná. Jen těsně za košem je Labe. Pro mě je jasná volba lehce obitý DX Aviar, rovně. Třetí jamka má méně než 40 metrů, ale dělá mi problémy, Jsou dvě cesty, zleva od stromu a zprava od stromu, anhyzer, nebo hyzer. 

Kryštof Novák

V kategorii Women nám už před turnajem bylo jasné, že to bude velký boj. Z Anglie se skoro po roce vrátila Niki Kociánová – kopřivnická hvězda. A jako první turnaj zpátky v domovině zvolila Kolín – turnaj naplněný talentovanými hráčkami z celé republiky. Hned po prvním kole se zařadila na dělené první místo spolu s Petrou Javorkovou z Nového Jičína. 

Čtyřka je jedna z nejhezčích a nejtěžších vůbec. Necelých 100 metrů, lehce pravotočivá a s košem kousek od vody. Je třeba vědět, že od stromů se disky často odrážejí právě tam. Radši jsem to hrál na jistotu – dva rovné hody DX Aviarem. Jamka číslo pět má asi 80 metrů a je lehce do kopce. Je třeba trefit celkem širokou díru mezi několika stromy. Jenže čím výš hodíte, tím užší díra je. V každém kole jsem uvažoval, jestli házet DX Aviar vysoko, nebo R-Pro Roc nízko. A šestka? Ta je nádherná. Jediný čtyřpar na hřišti, hodně stromů, mírně z kopce a zhruba 140 metrů ke koši. Jsou dvě cesty, kudy se dostat na sweet spot, ale volba není jasná skoro nikdy. Champion Boss zprava to jistí.

Kryštof Novák

Druhé kolo už tak jednoznačné nebylo, nejlepší skóre měl tentokrát Ondra Kyjonka (22), čímž si taky získal nejlepší kolo turnaje. Kryštof zahrál 23 a Přéma nic moc. Průběžné skóre tak bylo 1. Kryštof Novák (47), 2. Ondra Kyjonka (48), 3.-4. Jakub Knápek a Jaroslav Pavlas (51) a 5. Jiří Remler (52). Nejlepší ženou už byla o dva hody Niki Kociánová (58), druhá byla Petra Javorková (60) a třetí Petra Špiková (61). 

Na sedmou jamku mám špatné vzpomínky, kdysi jsem tam utopil C-line TD. Teď už tu ale házím placatý a lehce obitý R-Pro Roc – na tuhle mírně pravotočivou jamku ideál. Osmá jamka je rovná, méně než 80 metrů a opět je to pro mě na rozmyšlenou mezi skoronovým DX Aviarem a lehce obitým R-Pro Rocem. Devítka je oříšek asi pro každého. Má okolo 60 metrů, ale je potřeba trefit celkem malou mezeru přímo před vámi. A nebo ty stromy obhodit zprava. Lehce obitý DX Aviar je má volba.

Kryštof Novák

Do finále jsme po rozhozu (3.-6. místo) šli v tomhle pořadí:

  1. Kryštof Novák (70)
  2. Ondra Kyjonka (74)
  3. Ivo Hrišo, Jára Pavlas a Jakub Knápek (77)

Women pak takto:

  1. Nikola Kociánová
  2. Petra Javorková
  3. Petra Špiková
  4. Lenka Poleková
  5. Jitka Nováková

Tady je video z finále: https://www.youtube.com/watch?v=zlfoa3s3bRU

Po celém dni polovodního discgolfu zvítězil Kryštof Novák (Albatros discgolf Team, Moravian Gators), čímž uzavřel hattrick a vyhrál 3 české turnaje po sobě. Druhý byl doposud nepříliš známý, ale talentovaný Ondra Kyjonka (Poloplovák Kolín) a třetí pak po rozhozu s Ivem Hrišem (Plováci Kolín) o ceny Jakub Knápek (Albatros discgolf Team, Moravian Gators). Women vyhrála Nikola Kociánová (Bushcraft Kopřivnice), druhá byla Petra Javorková (Moravian Gators) a třetí Petra Špiková (Plováci Kolín).

Celkové výsledky jsou tady.

Albatrosům děkujeme za reprezentaci, umístěným gratulujeme ke skvělému výkonu a všechny hráče rádi uvidíme na nějakém příštím turnaji! 

Máte nějaký nápad, jak naše turnaje vylepšit? 


Column 'id' cannot be null