proDiscgolf.cz>Přehled článků> Objevování Ameriky: soutěže, ligy a turnaje

Objevování Ameriky: soutěže, ligy a turnaje

30. Červenec 2015

Jsem zhruba v půlce mého amerického dobrodružství, což značí vhodný čas na další článek. Zaměřím se na to, jaké jsou v USA turnaje a soutěže.

Budu vycházet z toho, co jsem tu zatím zažil. Kromě běžného hraní na různých hřištích byl mou premiérou turnaj Conejo Disc Golf Pro/Am.

Hřiště bylo technické, 9 jamek dočasných, 9 pevných. Moc mi to nelítalo. Skončil jsem na 10. místě z 14 (v MPO), takže jsem si žádné dolary nedostal, ale v prvním kole jsem hrál s Mattem Paulem, který pak celý turnaj v naší kategorii vyhrál :-). 

Pro/Am jsou zkratky pro Professional a Amateur, dvě hlavní divize, ve kterých se tady (respektive po celém světě) na PDGA turnajích soutěží. Profesionálové hrají o peníze (zkratky MPO, FPO, MPM, atd.) a amatéři (MA1, FA1, atd.) o věcné ceny. Poté, co se člověk stane jednou profesionálem (např. vyhraje a převezme peníze, nebo to udělá dobrovolně), se už jen těžko může (spíše nemůže) vrátit zpátky. Tady se navíc amatérská kategorie dělí dále na Novice (nováček), Recreational (rekreační hráč), Intermediate (mírně pokročilý) a Advanced (pokročilý). Díky/kvůli tomu se na konci dne rozdává obrovské množství cen a vítězů je hned několik. Startovné bylo pro profesionály 50$ a žádný hráčský balíček jsme nedostali. O všechny peníze se hrálo. 

Další událostí, které jsme se s Austinem (mým spolupracovníkem a spolubydlícím na fotce výše) zúčastnili, byla Monthly na La Mirada Disc Golf Course. Tam, kde se natáčela série Deep in the Game. Monthly (měsíční ligový turnaj) tam probíhá každou první sobotu v měsíci a hraje se 2x18 jamek. Jezerní osmnáctka a zadní osmnáctka. Divizí bylo opět nespočet, s Austinem jsme oba hráli MPO a on dokonce v rozhozu vyhrál a odnesl si zasloužených 80$. Pro informaci, startovné naší divize bylo 20$ a celkový vítěz Monthly ligy si na konci roku odnese další peníze. Co na tenhle formát říkáte, chtěli byste hrát monthlies i v ČR?

První kolo jsem hrál dobře a zařadil jsem se na špičku druhého flightu, ale v tom druhém jsem měl chyb vícero. Celkově to odhaduju na 6. místo, ale výsledky asi nikdy neuvidíme...

Třetím běžným formátem, kterého jsme se zatím nezúčastnili, jsou tzv. weeklies. Zpravidla bývají pořádané pod PDGA a funguje to tak, že se každý týden odehraje na hřišti jedno kolo. Např. Huntington Beach má weekly každý čtvrtek v 17:30. Celkem se kol odehraje 10 a 7 nejlepších se počítá do výsledků. Startovné bývá okolo 5$, ale už se moc nehraje o peníze za výhru. Většina jde do tzv. ace poolu. Ten se postupně střádá, dokud někdo nedá na kterékoli jamce eso. Pokud ano, dostane celý ace pool. Momentálně se v HB blíží k 500 dolarům (přes 12 tisíc Kč).

Kromě toho jsme byli na jednom speciálním "turnaji". Lake Forest Disc Golf, který se odehrával v pátek večer, na golfovém hřišti a s přenosnými koši. Prvních 9 jamek ve dne, druhých 9 jamek v noci (s umělým osvětlením). Zážitek to byl perfektní, atmosféra dokonalá, hřiště pěkné. Přítelkyně Klárka zahrála první kolo jen o hod hůř než já.

V neposlední řadě jsme si minulý víkend byli zahrát na monthly v La Murrieta. Technické hřiště, 18 pevných jamek. Celkově skončil Austin 2. a já 4. Discmania jede.

V nejbližší době nás určitě čeká weekly v Huntingon Beach (kvůli tomu ace poolu), weekly ve Verdugo Hills (další uměle osvětlené golfové hřiště), turnaj Sky High Showdown na 27 jamce, o které jsem natočil video a mě taky PDGA B turnaj v San Franciscu na konci srpna, ze kterého udělám další a delší video.

Držte palce a do komentářů pište, co byste se rádi dozvěděli o kalifornském discgolfu! Zjistím vše co budu moct.


Column 'id' cannot be null