proDiscgolf.cz>Přehled článků> Po 5 turnajích jsou určeni mistři Moravskoslezského kraje

Po 5 turnajích jsou určeni mistři Moravskoslezského kraje

20. Listopad 2014

Proč vlastně proběhla, jak vznikla a kdo nakonec zvítězil. To jsou základní otázky, točící se kolem ligy Moravskoslezského kraje.

Půjdeme hezky popořadě. Za celou Ligou MSK stojí 3 jména - Ostrava, DiscGolfPark a proDG. Díky dotaci z projektu Ostrava - město sportu 2014 se podařilo uspořádat discgolfovou túru čítající 5 akademií a 5 turnajů na 5 hřištích moravskoslezského kraje. Důvod pro výběr právě tohoto kraje je jasně vidět na obrázku.

S oním nápadem na uspořádání něčeho takového nepřišel nikdo jiný než Greplík, a tak jsme se do toho společně opřeli. Po vybrání, sepsání, naplánování a navrhnutí jsme před sebou měli plán - Ostrava, Havířov, Karviná, Opava, Jakartovice. 5 vyvolených. V pátek discgolfová Akademie, v sobotu turnaj.

Akademií se zúčastnilo dohromady okolo 60 lidí, turnajů 120. V každém z turnajů se bojovalo o 50 bodů s tím, že se počítaly 3 nejvyšší výsledky. Pokud ti to nic neříká, tady je návod na výpočet bodů z jednoho turnaje a příklad celkového umístění našeho Albatrose Sama Duška.

Sam byl na turnaji v Karviné 4. hráčem z 30 v kategorii Open. Rozdělovalo se 50 bodů, proto Sam získal celkově 45.

Z pěti turnajů se Sam zúčastnil tří. V Ostravě vyhrál (50 bodů, v Havířově byl 3. a měl 46,15 bodu a v Karviné byl 4. a získal 45 bodů). Pokud by se zúčastnil ještě jednoho v Jakartovicích a skončil například 6., získal by okolo 40 bodů a kvůli tomu, že se počítají 3 nejlépe obodované výsledky, by se jeho výsledek z Jakartovic nepočítal. 

Tento formát se používá i u české discgolfové ligy, jen se v některých turnajích rozděluje i 100, nebo dokonce 150 bodů.

Teď už ale k samotným Jakartovicím a vyhlášení. Jak už jsme psali v jednom z minulých článků, v některých kategoriích bylo předem rozhodnuto a v jiných ne. V Juniorech a Ženách měli orlici na skříni jistou Adam Klimeš (proDG.cz - Albatros discgolf Team, Bushcraft Kopřivnice) a Petra Javorková (Moravian Gators Nový Jičín). V Masterech se o titul hrdinně porvali Miroslav Adam (z Ostravy) a Dan Večeř (Wild Eagles). V Openu pak měli šanci na celkové vítězství hned 4 hráči (protože ve 4 předchozích turnajích každý zvítězil jednou). Byli to Kryštof Novák (v Havířově 2., v Karviné 1. a v Opavě 2.), Samuel Dušek (v Ostravě 1., v Havířově 3. a v Karviné 4.), Matěj Vojtík (v Ostravě 6., v Havířově 1. a v Karviné 3.) a Lukáš Jedlička (v Karviné 2. a v Opavě 1.).

Sam do Jakartovic nepřijel, takže se počet možných vítězů zúžil na 3. Po Matějově nepovedeném prvním kole pak začalo být zřejmé, že hlavní boj se strhne mezi Kryštofem Novákem (1. kolo 23) a Lukášem Jedličkou (1. kolo 21). Jedla byl ale připravený na vše a ničím se nenechal rozhodit. V druhém kole své skóre zopakoval a ve třetím jen o hod zhoršil. Před finále tak měl úctyhodný náskok 4 hodů na druhého Kryštofa. Takhle turnaj nakonec dopadl:

 1. Lukáš Jedlička (D.U.B. Hill Odry) - 83 hodů
 2. Kryštof Novák (proDG.cz - Albatros discgolf Team a Moravian Gators Nový Jičín) - 90 hodů
 3. Marek Fojtík (D.U.B. Hill Odry) - 93 hodů

 

V kategorii Master nám Míra Gold hned prvním hodem naznačil, že do toho jde vším, co má. Začal totiž esem. 5. jamka, hyzer do prudkého kopce a na koš není vidět. Křičet začal asi s desetisekundovým zpožděním. Nakonec hrál skóre 21, 23, 22 a ve finále 24 (čímž se vyrovnal 2. v kategorii Open). Oproti němu se jeho hlavnímu soupeři Danu Večeřovi příliš nedařilo a skončil daleko za branami finále. Turnaj skončil následovně: 

 1. Miroslav Gold (z Ostravy) - 90 hodů
 2. Martin Kubát (DGC Bazarmix) - 100 hodů a 2. Karel Hlava (proDG.cz - Albatros discgolf Team a Wild Eagles) - 100 hodů 

 

V Ženách hlavní favoritka Peťa Javorková nenastoupila a raději se spolu s Michalem Greplem stala turnajovým rozhodčím. Titul mistryně Moravy už stejně měla v kapse. Po prvních dvou kolech vedla Andrea Knápková (Moravian Gators Nový Jičín), ale pak se na ni dotáhly Martina Vodičková (DGC Bazarmix) a Lucka Hotárková (Bushcraft Kopřivnice). Po dramatickém finále turnaj dopadl takto:

 1. Martina Vodičková (DGC Bazarmix) - 114 hodů
 2. Lucie Hotárková (Bushcraft Kopřivnice) - 118 hodů
 3. Andrea Knápková (Moravian Gators Nový Jičín) - 127 hodů

 

Junioři se mleli sem a tam. Jediný, kdo hrál konzistentně byl celoligově konzistentní Adam Klimeš (proDG.cz - Albatros discgolf Team, Bushcraft Kopřivnice). Se třemi vítězstvími v kapse už mu sice o nic nešlo, ale stejně nepolevil. Za celkových 91 hodů by se nemusel stydět ani kdyby byl o 5 let starší a zkušenější. Je třeba vyzdvihnout skvělý výkon Jirky Trčky (Bushcraft Kopřivnice), díky kterému dosáhl na 2. místo!

 1. Adam Klimeš (proDG.cz - Albatros discgolf Team a Bushcraft discgolf Kopřivnice) - 91 hodů
 2. Jiří Trčka (Bushcraft Kopřivnice) - 94 hodů
 3. Jakub Knápek (proDG.cz - Albatros discgolf Team a Moravian Gators Nový Jičín) - 97 hodů

 

Ještě bychom chtěli ke skvělému turnaji pogratulovat oderskému klubu D.U.B. Hill, který v kategorii Open obsadil 1., 2. a 4. místo!

Celkové výsledky

Teď už ale k výsledkům celé moravskoslezské ligy. Medailistům se rozdaly ceny za více než 5000 korun v každé kategorii a byli to tito:

Open

 1. Lukáš Jedlička - 148,3 bodů
 2. Kryštof Novák - 145,6 bodů
 3. Samuel Dušek - 141,2 bodů

Women

 1. Petra Javorková - 150 bodů
 2. Lucie Hotárková - 119,2 bodů
 3. Martina Vodičková - 95 bodů 

 Master

 1. Miroslav Gold - 150 bodů
 2. Daniel Večeř - 143,8 bodů
 3. Martin Kubát - 121,5 bodů

Junior

 1. Adam Klimeš - 150 bodů
 2. Jakub Knápek - 138,9 bodů
 3. Jiří Trčka - 122,9 bodů 

Celkové výsledky ligy nejdete tady.

 My v proDG.cz si myslíme, že tyhle lokální ligy mají v rozvoji discgolfu velký význam. Mají ho, pokud je jim dána dostatečná mediální pozornost a jsou uspořádány s láskou a péčí. Jsou-li zaměřené na kvalitu a hráči si z nich tak mohou odnést neopakovatelné zážitky. Pokud už máš v hlavě, ale zejména v srdci, nějakou svou ligu naplánovanou, napiš nám. Minimálně ti poradíme.


Column 'id' cannot be null