proDiscgolf.cz>Přehled článků> Ze zákulisí příprav prvního PDGA B turnaje v ČR

Ze zákulisí příprav prvního PDGA B turnaje v ČR

30. Duben 2014

To snad ne! Přes výhoziště šestky, koš pětky, výhoziště jedenáctky až po koš stejné jamky vede bobová dráha. A támhle, ano, přesně tam, kde bývalo výhoziště čtrnáctky, je nástupní stanice na lanovku. Nástupní stanice na lanovku? Vážně? Vzápětí se budím. Uf, byl to jen špatný sen. Ale sen, který znamená jediné - blíží se Konopiště Open 2014 - největší discgolfový turnaj, jaký kdy Česká republika zažila. 

Na přípravy už moc času není, co se nestihlo do teď, už se pravděpodobně nestihne (což ale neznamená, že se o to nepokusíme). Co všechno předchází samotnému prvnímu výhozu, stručně popisuji v následujícím textu.

Konopišťské disky

1. Místo

Když jsem před třemi lety poprvé s naším finským guru konzultoval záměr uspořádat v České republice velký turnaj, jeho první dotaz a zároveň požadavek zněl, že musí být blízko mezinárodní letiště. V té době mi to ještě nepřišlo jako jedna ze zásadních věcí, ale poté, co jsem dvakrát navštívil European Open, mi to došlo. Profesionální hráči jsou v podstatě celou sezónu na cestě, spí po hotelech a de facto jdou z turnaje do turnaje (možná proto se tomu říká túra). Většina velkých turnajů začíná středečním tréninkem, ve čtvrtek se hraje první kolo, v pátek druhé, v sobotu třetí, v neděli je finále. Pondělí je cestovatelský den, kdy se hráč přesunuje do destinace dalšího turnaje, úterý je aklimatizační. Pokud na turnaj letíte přes půl světa, pak se cestuje i v úterý. A to my samozřejmě chceme, aby k nám létali hráči přes půl světa... Čím více jim cestu zkrátíme a tedy zpříjemníme, tím spíše se na turnaj přihlásí. Z letiště Václava Havla je to na konopišťský zámek asi třičtvrtě hodiny, což je vzdálenost vskutku ideální. 

Samotné hřiště nebo spíše prostředí, ve kterém je postaveno, by mělo, alespoň dle mého názoru, odrážet místní specifika. Česká republika je země s jednou z nejvyšších koncentrací malebných zámků a překrásných parků, které je obklopují. To je něco, co v Americe ani ve Finsku nenajdete - přitažlivost stoupá ;-).

Konopišťský zámecký park je krásný, škarohlídové sice mohou namítnout, že existují krásnější zámecké parky, a přít se s nimi určitě nebudu. Problémem v jiných areálech je ubytování hráčů. Na Konopišti jsou dva velké hotely s celkovou kapacitou přes sto osob, nespočet menších i větších penzionů. A to je něco, co jiné areály nabídnout nemohou.

Místo máme, teď ještě povolení turnaj uspořádat. Pozemky jsou ve správě státního podniku Lesy České republiky. Tuto organizaci je potřeba oficiálně požádat o souhlas, který nám ochotně vydá, a přirozeně si stanoví nějaké podmínky. Kromě klasických podmínek typu: žádné trvalé značení, po skončení akce úklid atd., si také stanoví výši nájmu - v letošním roce je to 13 000 Kč. 

Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v památkově chráněném území, je nutné o souhlas požádat příslušný orgán památkové péče. V tomto případě je to odbor kultury a památkové péče Středočeského kraje, který proti akci nemá námitek a bez potíží ji povolí.

Posledním dotčeným orgánem je oddělení lesního hospodářství na odboru životního prostředí města Benešov, které po předložení souhlasného stanoviska lesů ČR bere své vyjádření také jako pouhou formalitu. 

 

2. Termín

Termín akce je dán především kalendářem PDGA turnajů v okolních zemích, což se letos tak úplně nepodařilo. Původně jsme plánovali termín 9. - 11. května, bohužel v současné době jediný fungující hotel Nová Myslivna byl již zarezervován pro jinou akci. Proto jsme museli termín posunout na dřívější víkend, kdy se koná také British Open v rámci série Euro tour.

Dalším faktorem, který vstupuje do výběru termínu, je turistická sezóna. Ročně zámecký areál navštíví desetitisíce turistů, většina z nich pochopitelně v letních měsících a o víkendech, proto volíme termín na samém počátku inkriminovaného období, kdy je předpoklad, že zástupy turistů ještě nebudou tak velké. 

 

3. Požadavky PDGA

Požadavky na organizaci turnajů PDGA jsou přehledně popsány v dokumentu, který má na svých stránkách Lukáš Filandr - PDGA kontakt pro Česku republiku. Vždy nám se vším ochotně pomohl a vysvětlil, co je potřeba. V zásadě jsou všechny požadavky lehce splnitelné a člověka nic moc nepřekvapí, až na jeden. U PDGA B turnaje je organizátor povinen odvést minimálně 50 % částky vybrané ze startovného do prize money, u PDGA A turnaje je to dokonce 115 %! PDGA si tak zajišťuje kvalitu turnajů a zároveň motivuje špičkové hráče, aby se turnaje zúčastnili a pozvedli tak jeho úroveň. Těchto 50 % z vybraných peněz se pak přerozděluje podle třech různých klíčů, my jsme si vybrali ten, podle kterého bude prize money rozděleno mezi 25 % nejlepších hráčů v každé kategorii. Ostatní možnosti, jakož i všechny ostatní požadavky PDGA na organizaci turnajů, najdete zde: http://discgolf.lukasicek.com/docs/pdga_2014/$file/2014_ET_Guide.pdf

  

4. Realizační tým

Vždycky je to o lidech a u organizování akcí to platí dvojnásob. Jsem šťastný, že mám okolo sebe skvělé lidi a zapálené discgolfisty, které organizace takového podniku baví a vrhají se do všeho s nadšením. A jak máme rozdělené role v týmu?

Přemek Novák - tournament director a hlavní manažer.

Michal Grepl - stavitel hřiště a moderátor.

Tomáš Kocián - zodpovídá za veškerý materiál, turnajový shop a tisky všech materiálů.

Kryštof Novák - vzhledem k tomu, že maturuje v pátek před turnajem i v pondělí po turnaji, se jeho funkce "smrskla" na hlavního grafika.

Pavel Sedlář - jediný člen týmu, který nehraje, a může se tak starat o chod turnajového centra v průběhu turnaje. Je také neocenitelným sháněčem všelijakého matroše, který si my ostatní vymyslíme.  

Petra Křížová - PR a komunikace s médii.

Šest lidí však na organizaci takto velké akce určitě nestačí, byť jsou sebešikovnější. Tímto posílám velký DÍK nadšeným členům Bushcraft DG Kopřivnice, Moravian Gators Nový Jičín a D.U.B. hill Odry!

 

5. Ubytování hráčů

Jak již bylo napsáno výše, hráče je potřeba někam ubytovat. V letošním roce prochází Amber Hotel Konopiště rekonstrukcí a je uzavřen. Turnajovým hotelem se tak stala Nová Myslivna, která jej dokáže s přehledem nahradit. Zejména prostor restaurace je opravdu velkolepý. Kapacitu 42 lůžek jsme již dávno přestoupili, v současné chvíli jsme na 50 (vč. přistýlek) a ještě bychom 2 hráče potřebovali někde ubytovat. Tak uvidíme, snad se to povede.

Součástí hotelu samozřejmě musí být také dostatečně velká místnost, ve které se uskuteční players meeting. V případě hotelu Nová Myslivna je to místní Vinárna ;-). 

 

6. Ceny

Ceny pro nejlepší budou pochopitelně stát za to ;-) Každý účastník také obdrží hráčský balíček.

 

7. Příprava hřiště

Když jsme s Lukášem v neděli hřiště vyznačovali, trochu jsem se vyděsil. Na některých jamkách byla tráva vysoká po kolena. Naštěstí jsem hned v pondělí volal do Lesního závodu Konopiště, kde mi sdělili, že sice mají rozbitou sekačku s devítimetrovým záběrem, ale že mají ještě jednu menší (2,5 m) a tam, kde budeme potřebovat, louky posekají. Včera i dnes od 6.00 ráno jsem tak přisedl na blatník traktoru John Deere a ukazoval, kudy sekat fairwaye. Problem solved.

Samotný mobiliář, tedy koše, výhoziště a teesigny, budeme instalovat od čtvrtka tak, aby v pátek dopoledne bylo vše připraveno k tréninku. Tuto část má na starosti komplet Michal, což pro mne znamená, že ji můžu pustit z hlavy, a vím, že to bude perfektní.  

 

8. Turnaj

Pak už zbývá jen připravit si prezentace na players meeting, dobře se na turnaj vyspat, Sedy odtroubí dvě minuty, výhoz a jde se na to. 

Skórkarty

 

9. Orientační rozpočet

 Příjmy:

+ Registrační poplatky OPEN - 37 700,-

+ Registrační poplatky Women - 3 250,-

+ Registrační poplatky Master - 3 575,-

+ Registrační poplatky Junior - 1 050,-

 

+ Poplatky za ubytování hráčů (46) - 36 800,-

 

Celkem = 82 375,-

 

Výdaje:

- Pronájem parku - 13 000,-

- ubytování realizačního týmu ze čtvrtku na pátek - 4 000,-

- ubytování realizačního týmu z pátku na neděli - 3 200,-

- ubytování hráčů - 36 800,-

- hráčské balíčky (á 180,-) - 18 000,-

- Prize money - 26 725,-

- ceny pro nejlepší - 4 000,-

- kameraman - 4 000,-

- režie (nafta, amortizace, čas atd.) - radši nepočítám ;-)

- mzda týmu - naštěstí jsou to nadšení dobrovolníci!

- tisk veškerého materiálu - řeší pro nás DDM Fokus Nový Jičín (Díky, Sedy!)

 

Celkem = 110 725,-

 

Rozdíl = - 28 350,-

 

Jak to zakončit?

Navštivte náš proShop v turnajovém centru a něco si kupte ;-)

 

Přemysl Novák, ředitel turnaje


Column 'id' cannot be null