Jsi nováček?

Máš zmatek ve všech těch barvách, plastech, nápisech, číslech a hodech? Pokračuj ve čtení a vše ti vyjasníme tak,  že to budeš znát líp než abecedu. Půjdeme hezky popořadě - od samotného discgolfu, přes výběr prvního disku, různé hody, typy disků, plastů, přes první turnaj až po filosofickou část o tom, jak nikdy nepřestat zlepšovat svou hru.

Pár slov o discgolfu


View on YouTube

Je to sport jako každý jiný. Dá se popsat pár slovy, ale má pravidla, která to tak trochu komplikují. Cílem je dostat létající disk z výhoziště do koše na co nejmenší počet hodů. Každý hraje sám za sebe a disky může před každým hodem měnit – a taky to tak dělá, protože každý létá jinak daleko a různě zatáčí.

Jaký vybrat disk na začátku kariéry a na co se zaměřit

Pro začátek je ale nejdůležitější umět diskem hodit rovně a naučit se disk naklánět tak, aby letěl tam, kam chceme. Bohužel, nic není tak jednoduché a každému disky zatáčí trochu jinak, což záleží na mnoha faktorech. Největší smysl dává koupě 3 disků – putteru, midrange a driveru - s tím, že všechny poletí přímočaře. Pokud zatím nechceš investovat tolik peněz, nejlepší je začít od putteru, pokračovat s midrangem a nakonec pořídit driver, ne naopak! Přesnost je vždy důležitější než vzdálenost.

Let disku

Kouzlo discgolfu tkví v tom, že disky zatáčí doprava nebo doleva podle toho, na kterou stranu rotují. Jsou dva základní hody, o kterých si teď řekneme více, ale navíc záleží taky na tom, kterou rukou kdo hází.

Jak házet backhand

Podle odborné terminologie je backhand hod, kdy je vepředu stejná noha, jako háže ruka (tj. pravá a pravá). Pokud jsi pravák, disk ti vlivem nízké rotace na konci letu zatočí doleva, nebo by se o to aspoň měl snažit. Při tomto hodu dělej podobný pohyb, jako když šviháš utěrkou (viz obrázek).

To je sice pěkné, ale disk se nedrží tak jednoduše jako utěrka, že? Existují 2 základní gripy, ze kterých vychází další upravené. Těmi dvěma jsou power grip (silový úchop), který se používá hlavně u driverů, ty totiž potřebují hodně síly, aby letěly. Druhý z nich je control grip (kontrolovaný úchop), ten se naopak požívá u midrangů a putterů, tedy disků, u nichž je kontrola opravdu to nejdůležitější. Předává disku více rotace než power grip a méně síly.

backhandový power grip shorabackhandový power grip zdolabackhandový control grip shorabackhandový contril grip zdola

Jak házet forehand

Když už jsme začali s tou odbornou terminologií, tak forehand je hod, kdy je vepředu opačná noha, než je házející ruka  (tj. levá a pravá). To nám ale moc neřekne, ve skutečnosti stačí udělat podobný pohyb, jako když se hází žabky na vodu (jen rotace je opačná). Oproti backhandu jde o rychlejší a ne tak plynulý pohyb, disk tolik neroztáčí a předává mu oproti tomu více síly. A hlavně disk zatáčí na konci letu vpravo

U forehandu jsou opět dva základní úchopy – power grip a control grip. Bez překvapení s power gripem dohodíš dál a s control gripem můžeš zpřesnit náklon, směr i vzdálenost. 

Pravou rukou

Backhand

Forehand

Na konci zatáčí

Vlevo

Vpravo

Předá více

Rotace než síly

Síly než rotace

Do větru

Je vhodný, díky vysoké rotaci

Je obtížnější, kvůli nižší rotaci

Disky vhodné na naučení

Zatáčející mírně až více doprava

Zatáčející středně doleva (filtr)

 

Jak puttovat

Cink. Ten zvuk milujeme. Puttování je jen o něm. Dostat disk do koše, jen ať cinká. Není to backhand, není to forehand, je to putting (i když blíž má určitě k tomu prvnímu) - ten hod, kdy se snažíš disk opravdu dostat do řetězů, nejenom co nejblíž. Puttery se drží zpravidla control gripem nebo něčím podobným.

Po koši můžeš jít buď razantně – spin putt, nebo opatrně – push putt. Prvním zmiňovaným jdeš po řetězech přímo, rovně, silou. A když se netrefíš, tak za to taky můžeš náležitě zaplatit. Samotný pohyb hodně vychází z lokte. Na druhou stranu push putt je styl, kdy nechceš trefit koš přímo, ale spíše shora, hezky obloučkem. Když se netrefíš, stejně zůstaneš u koše, ale ve větru je to těžké. Pohyb vychází hlavně z ramene. 

první fáze spin puttudruhá fáze spin puttutřetí fáze spin puttu   první fáze push puttudruhá fáze push puttutřetí fáze push puttu

 

Spin putt

Push putt

Pohyb vychází z

Lokte

Ramene

Disk letí ke koši

Přímo

Obloučkem (kopečkem)

Do větru se

Hodí

Nehodí

Hlavní výhodou je

Vzdálenost

Spolehlivost

 

Typy disků

Drivery, midrange, puttery... Tato slova se v článku už objevila a ty možná začínáš tušit, o co jde. Je to rozdělení disků podle toho, jak rychle letí (a zpravidla i jak daleko doletí). Puttery jsou nejpomalejší, létají rovně a na hřišti jsou vůbec nejdůležitější. Midrange se používají tehdy, kdy už je to na putter daleko, ale na driver moc blízko. Jsou taky nejuniverzálnější. Drivery jsou pak ty dalekonosné střely, kterými ohromíš kamarády, až jim půjdeš ukázat ten „diskogolf“. Ty se pak dále dělí na fairway drivery (pomalejší a přesnější) a na distance drivery (delší a ještě delší).

Letové charakteristiky

U každého disku na tomhle webu najdeš čtyři čísílka. Tyhle charakteristiky existují proto, aby se daly disky mezi sebou co nejlépe porovnat, podle názvu by to šlo jen těžko. Vezmeme to hezky popořadě – zleva doprava. Pozor! U turnu a fadu se popis vztahuje na backhand pravou rukou!

obrázek charakteristik

Rychlost (Speed):

Nejpomalejší disky mají číslo 1 a nejrychlejší číslo 13. Samotná cifra udává to, jak rychle je disk schopný „prořezávat“ vzduch. 

Klouzavost (Glide):

Už název samotný napovídá, že půjde o to, jak dlouho se disk drží ve vzduchu vlivem rotace. Minimum je 1 (padá k zemi jako kámen) a maximum je 6 (jednou ho vyhodíš a stihneš si zajít na oběd, než spadne).

Turn:

Teď se to začíná trochu komplikovat. Když disk hodíš, zezačátku letí dost rychle. A vlivem této vysoké rychlosti zatáčí vpravo. Čísla nabývají hodnot od -5 (hooodně doprava) do +1 (vůbec neletí doprava). Disky se záporným turnem jsou vhodnější pro začátečníky – létají rovně i když nemají dostatečnou rychlost. Ale pozor, v protivětru mají disky tendenci se více přepírat!

Fade:

Opak turnu, tentokrát jde ale o nízkou rychlost. Tedy o rychlost na konci letu – kvůli ní disk zatáčí vlevo. Nabývá hodnot od 0 (rovně) do 5 (pořád vlevo). Disky s vysokým fadem jsou vhodné do protivětru (létají v něm rovněji).

Takže disk 7 6 -1 1, by letěl středně rychle, před jeho dopadem by sis mohl zajít na oběd a udělal by mírné esíčko nejdříve doprava, pak doleva.

Startovací discgolfová sada

Různé plasty

Nebude to o PVC a polystyrenu. V námi tak dobře známých plastech jsou trochu menší chemické rozdíly, ale ty teď naštěstí řešit nebudeme. Existují 4 základní plasty, ze kterých pak vychází další. Důležitá informace ještě je, že čím tvrdší je plast, tím má disk větší tendenci zatáčet vlevo. Také se od něj odvíjí ceny. Nutno podotknout, že tím, jak se plast opotřebovává, se mění vlastnosti disku (je víc a víc náchylný k větší zatáčce vpravo).

disky v různých plastech

DX / D-line:

Jde o nejlevnější plast, který se taky skvěle drží. Díky tomu, že se nejrychleji opotřebovává, si na něj taky hned zvykneš. Má duši a zraje jako víno, jen to s tím zráním nesmíš přehnat.

Pro / P-line / Standard:

Tohle je druhý nejlevnější plast a drží se snad ještě lépe než DX. Disky v něm mají o něco větší klouzavost než jiné. Jeho největší předností je ale variabilita. Má několik různých příbuzných: R-Pro (skoro až gumový), Pro JK (kompromis mezi gumovým a běžným), Yeti Pro (něco mezi běžným a tvrzeným), Pro KC a McPro (tvrzené, mezi profíky nejoblíbenější).

Champion / C-line / Quantum:

Vůbec nejtvrdší plast. Vydrží cokoli a jeho vlastnosti se s opotřebením skoro nemění. Je také průhledný, díky čemuž vypadá dobře na fotkách. Vydrží největší dávku síly a protivětru bez toho, aby se přepral. 

Star / S-line / Sirius:

Ideální poměr tvrdosti, odolnosti a úchopu se skrývá právě tady. Pokud chceš, aby tvá hra byla vyvážená, tak drivery v tomhle plastu jsou nutnost. Poslechnou tě na slovo a vlastnosti mění (trefováním stromů) jen minimálně. Co víc si přát?

Výrobci a značky (spíš teda ty značky)

Dobře, uznávám, nadpis může být trochu matoucí. Největším výrobcem discgolfových disků je Innova, americká firma sídlící v Californii. Nabízí nejširší výběr vůbec, zavedla také oblíbené číslování. A hlavně vymyslela a patentovala původní discgolfový disk – Eagle.

Millennium discs je její americká sestra. Formy disků vymýšlí a kombinují sami, do plastů taky přimíchali pár příměsí navíc. Vyrábí ale v továrnách Innovy.

Discmania je jedním z nejmladších výrobců a kolébka této firmy je ve Finsku. Opět vyrábí a produkují disky podobným způsobem jako Millennium, ale do roku 2014 byly výhradně pro Evropu (už zasahuje i do zámoří). Jedny z nejoblíbenějších disků jsou právě od Discmanie.

Jak se spojit s komunitou

Discgolfová komunita momentálně funguje hlavně na facebooku, například na stránce hrajdiscgolf. O turnajích se dozvíš na www.idiscgolf.cz, tam se můžeš taky zaregistrovat a dočteš se, jak se stát členem asociace discgolfu a soutěžit tak v celoroční lize.

Jak nepřestat rozvíjet svou hru

Teď můžeš začít. Opravdu je nejdůležitější upřednostňovat kontrolu před vzdáleností a snažit se být co nejvšestrannějším hráčem. Pak už jen zbývá jet na první turnaj (opravdu se není čeho bát), stát se členem asociace a dívat se na discgolfová videa na www.thespintv.com a na youtube, doporučujeme uživatele lcgm8 a McFlySoHigh.

Další články na podobné téma: 

Bible zelenáče II - jak vybrat driver

Co všechno ovlivňuje let disku

šipka k dalšímu výhozišti


Column 'id' cannot be null